Çocuk Terapisi

Çocuk Terapisi

Çocuğunuza dair gözlemlediğiniz ve aklınıza takılan en ufak bir soru işareti, bana gelip danışmanız için bir nedendir. Ebeveyn danışmanlığı almanız, çocuğunuzun illa “problemli” olduğu anlamına gelmez. Bu tam aksine Sizi daha “sağlıklı” ebeveynler yapar. Çocuğunuzda gözlemlediğiniz sıkıntı her ne ise bazen ufak bir danışmanlık alınarak çözülebilecek bir durumken, sorunun ilerlemesi halinde geri dönüşü daha zor olan yollar karşınıza çıkartabilir.

Oyun Terapisi

Oyun çocukların dilidir. Bu dili kim anlayabilirse, çocuğun ruhuna daha derin bir bakış açısı kazandırır. Çocuklar oyunda kelimelerle ifade edemedikleri şeyleri ; dileklerini, sorunları, korkularını, duygusal çatışmalarını, olumsuz ve güzel deneyimlerini ifade etmelerini sağlar. Oyun ve oyun fantezisi, iç ve dış dünya arasında bir çeşit ara bölge oluşturur. Oyun yoluyla, hayal gücü, çocuğun iç-ruh dinamiğini sembolize eder.

Oyun terapisinde psikoterapist, çocukların iç dünyalarına yönelik terapötik bir erişimin açılabileceği çeşitli yöntemler, teknikler ve araçlar (örneğin oyuncaklar, oyun nesneleri, resim, çizim, ses çalışması, hayaller, rol oyunları …) kullanır.

Duygusal gelişimi engelleyen bir takım durumları  keşfetmeyi sağlar.

Oyun terapisinin güvenli alanı sayesinde , çocuğun farklı iç -dış temalarının yaratıcı bir keşfi başlar. Oyun terapi seansında yaşam sahneleri tekrar tekrar oynanmakta ve değişmekte ve çocuğun sıkıntı yaşadığı konu ne ise çocuğun güçlendirilmesi ve sorunun çözülmesine olanak tanınır.

Oyun terapisti dikkatlice takip ederek ve çeşitli yöntemleri uygular ve bu durum, oyuna yansır, yeni özellikler getirir. Bu, çocukların gerçekliği yeniden keşfetmesini ve kendi hayatında karşılaşabileceği bir çok soruna çözüm bulma becerisi kazandırır.

Çocuğunuza dair gözlemlediğiniz ve aklınıza takılan en ufak bir soru işareti, bana gelip danışmanız için bir nedendir. Ebeveyn danışmanlığı almanız, çocuğunuzun ‘’problemli’’ olduğu anlamına gelmez. Sizi daha ‘’sağlıklı’’ ebeveynler yapar. Çocuğunuzda gözlemlediğiniz sıkıntı her ne ise bazen ufak bir danışmanlık alınarak çözülebilecek bir durumken, sorunun ilerlemesi halinde geri dönüşü daha zor olan yollar karşınıza çıkartabilir.

 

Call Now ButtonHEMEN BİLGİ AL!